İmamoğlu’ndan Cumhurbaşkanı’na: Bundan vazgeçin, halkımız sandıkta bileti kesti

İstanbul’un İkitelli’den sonra ikinci büyük İETT Garajı, İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun katılımı ile Sultangazi’de açıldı.

Açılışta konuşan İmamoğlu, ulaşımın İstanbul’un en önemli konularından biri olduğunu belirterek “Bu sorunu doğru ve akılcı aynı zamanda sürdürülebilir ulaşım politikalarıyla çözüme kavuşturabiliriz. Geçtiğimiz beş yılda bu konuda çok kıymetli adımlar attık. Ama İstanbul’un bu konuda atılacak çok adımı olduğunu da biliyoruz” dedi.

İmamoğlu, 2019-2023 yıllar arasında trafik yoğunluk endeksinin en üst seviyelerdeyken 34’ünü sıraya kadar gerilediğini belirtti.

İETT’nin günde 5 milyon kişi taşıdığını ifade eden İmamoğlu “İETT otobüsleri 1 milyon 255 bin kilometre yol kat ederken dünyanın etrafını da tam 32 kez tur atıyor” dedi.

“UMARIM BU HUYLARINDAN VAZGEÇENLER OLUR”

Bir çok sıkıntının yaşandığı 5 yıllık süreçte 252 yeni metrobüs ve 293 adet  otobüsün İETT filosuna katıldığını anlatan İmamoğlu konuyu Cumhurbaşkanlığı’nın imza engeline takılan 300 otobüs alımına getirdi.

İmamoğlu şunları söyledi:

-Biliyorsunuz göreve gelir gelmez 300 otobüsü daha uzun vadeli ödeme planlarıyla filomuza katma arzumuz olmuştu.

-Düşünün ki o imkan bile engellendi. Bugün itibariyle 2021 yılında başvurduğumuz ve hala cevabı bile yazılmayan ki o da olsa farklı fırsatlarla 300 otobüs daha alma imkanımız olabilirdi.

-Ama üzülerek ifade edeyim dönem dönem bu tür engellemeleri kendilerine siyasi manevra ya da siyasi bir hamle olarak gören yöneticilere diyorum ki; ‘bundan vazgeçin.’ Halkımız bu konuda cezalandıranı değil cezalandırılanın farkında olduğunu gösterdi.

-Esasen bu imzanın atılmayarak 300  yeni otobüsün alınmaması konusunda İstanbul halkının cezalandırıldığını görerek sandıkta bileti kesti. Benim arzum şudur; gerçekten siyaset hizmet yarışıdır.

-Siyaset iş yapana engel olma alanı asla değildir. Ama bu 300 otobüs ama diğer ulaşımla ilgili atmak istediğimiz her adımda engel değil, bir işin önünü açmak hem kamu yöneticiliği sorumluluğudur, hem de siyasi etik açısından da gereklidir.

-Bu anlamda umarım özellikle 31 Mart seçimleri sonrasında bu huylarından vazgeçenler olur.

EKONONOİK KRİZ TEPKİSİ

İBB’den AKP döneminde milyonlarca euroya satın alınan ve çürümeye terk edilen metrobüs araçlarına değinen İmamoğlu “Bu alımlarının yerine bugün her adımda, her alanda titiz, teknolojik gelişmeleri takip eden, en doğru adımın atılmasını sağlamaya gayret eden bir anlayışla İETT yolculuğuna devam ediyor” dedi.

İBB’nin kurumsal ve bütçesel olarak büyük bir fedakarlıklarla yolcu taşımacılığı yaptığına dikkat çeken İmamoğlu, ekonomik krizin etkilerine vurgu yaptı.

İmamoğlu şunları söyledi:

-Artan maliyetler nedeniyle bilet fiyatlarının,  ulaşım maliyetlerinin neredeyse yüzde 65’ini  karşıladığı dönemlerden bugün artık yüzde 30’lara kadar gerilemiş seviyededir. Ve biz artık İBB olarak ulaşımı ayda 2 milyar lira üzerinde destekler hale gelmiş durumdayız.

-Burada tabii çok artan maliyetler, vatandaşlarımızın geçim sıkıntısı ve özellikle hayat pahalılığı noktasında kurum olarak bizlerin bu yükü vatandaşların sırtına bindirmemek, maksimum düzeyde fiyatları aşağıda tutma gayretiyle toplu taşımada büyük bir sübvansiyonu karşılar hale geldik.

-Akaryakıt fiyatlarındaki artış, yedek parça ve diğer hizmetlerin çok yüksek artışlara ulaşması en büyük etken.

-Bakınız birçok yerde söyledik. Toplu taşıma büyük şehirlerde çok büyük bir hizmettir. O bakımdan araç alımında bir kısım vergilerden muaf olunması, akaryakıtta KDV’den muaf olması İstanbul gibi büyük kentlerde toplumsal yaşam açısından, hele hele bugünkü ekonomik kriz ortamında çok değerli bir adım olacağını merkezi idareye defalarca dile getirdik. Ama bu noktada bir geri dönüş alamadık.

-Yani bugün aslında ekonominin insanlarımızın sırtına yüklediği o büyük yükün büyük bir bölümünü yerel yönetimler üzerinden bizler üstleniyoruz. Ki vatandaşımızı bu ekonomik sıkıntı, yüksek enflasyon, artan maliyetler, geçim sıkıntısı daha fazla vatandaşımızı üzmesin diye.

-Biz bütün bunlara rağmen işte bu yatırımları, yeni otobüs alımlarını yapmaya devam ediyoruz, devam edeceğiz.

-Göreceksiniz  önümüzdeki dönemde de İstanbul’da hem otobüs taşımacılığı noktasında, hem metroların yeni imalatlarıyla ve aynı zamanda diğer ulaşım faaliyetlerimizle iyileştirilen bir süreci ve dönemi bütün İstanbul’a yaşatmaya devam edeceğiz.

“DEVRİM GİBİ İŞLER”

İETT’nin 5 yılda çok önemli işlere imza attığını söyleyen İmamoğlu, yerli üretim metrobüslerin İstanbul’a kazandırıldığını, ilk kez otobüslerin dizelden elektrikliye dönüştürüldüğünü, ilk ulusal standartlarda 10 farklı muayene istasyonunu kurulduğunu anlattı.

Tüm özel halk otobüslerinin İETT çatısı altına alındığını ve bir hizmet standardı oluşturulduğunu belirten İmamoğlu “Bunların hepsi devrim gibi işler. İETT bünyesinde ilk kez kadın şoförler görev alıyorlar ve çok da başarılı işlerini yerine getiriyorlar. Bugün 155 kadına ulaştı İETT’de görev yapan otobüs şoförlerimiz” diye konuştu.

İmamoğlu, konuşmasında İETT şoförlerinden güler yüzle hizmet vermelerini isteyerek  “Kazasız sıkıntısız, problemsiz bir meslek yaşamı diliyorum. Herkesin hayatı size emanet. Mesleklerinin zor olduğunu biliyorum. Ama aynı zamanda asil bir meslektir. Böyle bir kentte bir günde 5 milyon insanı ev sahipliği yapmak. O bakımdan güler yüzünüz eksik olmayacak. Elbette otobüs kullanmıyorsunuz, sağa sola dönüp veremezsiniz ama hafif bir tebessümle benim adıma  yolcularınızı karşılayın, onlara güzel seyahatler sunun” diye seslendi.

180 MİLYON TL’YE MAL OLDU

İETT Genel Müdürü İrfan Demet’in konuşmasında verdiği bilgilere göre; yaklaşık 64 dönüm alana sahip Sultangazi Garajı, 400 otobüsün parklanmasına olanak sağlıyor.

Yaklaşık 180 milyon liraya mal olan garajda; 4 bin 590 metrekare kapalı alanda; 8 otobüsün aynı anda bakım – onarım hizmeti alabilmesini sağlayan servis alanı, kaporta birimi, boya ünitesi, 3 otobüsün aynı anda yıkanmasını sağlayan yıkama ünitesi ve akaryakıt istasyonu gibi, otobüslerin bakım-onarımları için bir dizi birimler yer alıyor.

Sultangazi Garajı’nda kurulan geri dönüşüm sistemi sayesinde, araç yıkamalarında kullanılan suyun yaklaşık yüzde 85’inin de geri dönüşümü sağlanacak. 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir