CANLI Antalya’da teleferik faciası! Ölü ve yaralılar var… Tahliye çalışmaları sürüyor

Antalya Büyükşehir Belediyesi’ne ait teleferiğin direklerinden biri yerinden koparak kabine çarptı. Kabinin tabanının kopmasıyla içerisinde bulunan 8 kişi metrelerce yükseklikten yere düştü. Kazada kabinde bulunanlarda 1 kişi yaşamını yitirirken 10 kişi de yaralandı. Bakan Tunç konuyla ilgili soruşturma başlatıldığını duyurdu.

CANLI

01:26 13 Nisan 2024

ANKARA’DAN KURTARMA EKİBİ YOLA ÇIKTI

Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin sosyal medya hesabından yapılan açıklamada İtfaiye Müdürlüğünde görevli 13 personelden oluşan arama kurtarma ekibinin 4 donanımlı araç ile Antalya’da gitmek üzere yola çıktığı bildirildi. Arama- kurtarma konusunda uzman ekibin, Antalya’da teleferik kazası sonucu halen havada asılı kalan teleferik kabinlerinde bulunan vatandaşların kurtarılması çalışmalarına destek vereceği kaydedildi.

01:19 13 Nisan 2024

ANTALYA VALİSİ: HAVADAN 14 TAHLİYE YAPTIK

 Antalya Valisi Hulusi Şahin “Çok titiz bir çalışma yapıyoruz. Kabinlerdeki vatandaşlarımız şu an için risk yaşamıyor. Helikopterlerle çok yaklaşamıyoruz. Çok dikkatli bir titiz çalışma oluyor. Arkadaşlarımız yoğun bir çalışma içerisinde. Şu ana kadar havadan 14 tahliye yaptık. Toplam 55 tahliye gerçekleştirildi. 185 kazazedenin sayısı 130’un altına indi. Karadan da arkadaşlarımız kabinlere ulaşıyorlar. Karadan çok daha zor. A-B-C planlarımız hazır. İnşallah sağ-salim kurtaracağız. Sırayla kazazedeleri alıyoruz. Sağlık durumları iyi. Kabinler stabil ve stabiliteyi bozmadan kazazedeleri birer birer alıyoruz. Gece şartlarındayız ve rakımdan dolayı rüzgar da etkili, titiz çalışıyoruz. Kayıp da yok. Neden ve nasıl olduğu çalışmalar sonrası ortaya çıkacaktır. Şu anda İzmir’den de iki helikopter geliyor, daha da hızlanacaktır çalışmalar. Kazazedelerimizle telefon görüşmesi yapıyoruz. 1 kalp hastası, 1 epilepsi hastası, 2 diyabet hastası var ve her hangi bir sağlık desteği talepleri de yok. Kendimize göre bir öncelik sırası da yapmış bulunmaktayız” dedi.

01:21 13 Nisan 2024

MUHİTTİN BÖCEK: ÇALIŞMALAR DEVAM EDİYOR

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek “7 yaralımız vardı. 10 kabin kurtarıldı 14 kabin kaldı. Tüm kurum kuruluşlar burada. Şu anda 100’ün üzerinde vatandaşlarımız var. Sırasıyla onlara da müdahale ediliyor. Az sonra Sayın valimiz ile açıklama yapacağız. İtfaiye ekiplerimiz ve diğer kurum kuruluşlarla çalışma devam ediliyor. Burası Antalya Büyükşehir Belediyesine aittir ve her yıl ağır bakımları yapılır. Şubat ayında bakımları yapıldı” dedi.

İPLE KURTARMA SİSTEMİ

Başkan Böcek “İtfaiye ekiplerimiz, helikopterlerde gece görüşü olmadığı için, bu yöntem kullanılıyor. 400-500 metreden çalışma yapılıyor çok sarp bir bölge. 2017 yılında bizden önceki başkan tarafından açılmış bir teleferik. Devlette devamlılık vardır. Bakımları devamlı yapılıyor” dedi.

Metrelerce kuyruk oluştu! Tadına bakmadan kenti terk etmiyorlar: 5 saat beklemeye razıyız

13 Nisan 2024

‘1 ADET C-130 TİPİ UÇAK GÖREVLENDİRİLDİ’

Milli Savunma Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, “Antalya’da meydana gelen teleferik kazası sonrası mahsur kalan vatandaşları kurtarma çalışmalarına katılacak ekiplerin ve ihtiyaç duyulan malzemenin Erzurum’dan Antalya’ya ulaştırılabilmesi için Türk Silahlı Kuvvetlerimize ait 1 adet C-130 tipi uçak görevlendirildi.” ifadeleri kullanıldı.

13 Nisan 2024

BAKAN TUNÇ: ADLİ SORUŞTURMA BAŞLATILDI

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, Antalya’daki teleferik kazasına ilişkin sosyal medya hesabından paylaşım yaptı. Olayla ilgili adli soruşturmanın başlatıldığını bildiren Bakan Tunç, paylaşımında şu ifadelere yer verdi:

“Antalya’nın Konyaaltı ilçesinde faaliyet gösteren Sarısu-Tünektepe teleferik hattındaki teleferik direğinin kırılarak seyir halindeki kabinlerden birinin düşmesi sonucu meydana gelen olayda hayatını kaybeden vatandaşımıza Allah’tan rahmet, yaralı vatandaşlarımıza acil şifalar diliyorum. Teleferik kabinlerinde mahsur kalan vatandaşlarımızın kurtarılması için çalışmalar büyük bir dikkat ve hassasiyetle devam etmektedir. Önceliğimiz vatandaşlarımıza bir an önce ulaşılmasıdır. Hepimizi üzen olayla ilgili olarak Antalya Cumhuriyet Başsavcılığınca adli soruşturma başlatılmıştır. Olayın nedeni ve sorumlularının tespiti için makine mühendisi, elektrik mühendisi ve iş sağlığı güvenliği uzmanlarından oluşan 5 kişilik bilirkişi heyeti görevlendirilmiş olup, hali hazırda olay yerinde incelemelerine devam etmektedirler. Adli soruşturma, 1 Cumhuriyet Başsavcıvekili ve 1 Cumhuriyet Savcısının koordinasyonunda tüm yönleriyle sürdürülmektedir.”

13 Nisan 2024

BAKAN YERLİKAYA’DAN AÇIKLAMA

İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya sosyal medya hesabından kazaya ilişkin açıklamalarda bulundu. Bakan Yerlikaya şu ifadeleri kullandı: Bugün Antalya Konyaaltı ilçesinde bulunan Sarısu-Tünektepe teleferik hattını taşıyan direklerden birinin devrilmesi sonucu vagonlardan biri kayalık bölgeye düşmüş; teleferikte bulunun 1 vatandaşımız maalesef hayatını kaybetmiş, 7 kişi ise yaralanmıştır

AFAD ve Antalya Büyükşehir Belediyesine bağlı itfaiye ekipleri kurtarma çalışmalarını yürütürken, Sahil Güvenlik helikopterimiz vagonda mahsur kalan 5 kişiyi tahliye etmiş; 2 yaralının da tahliye çalışmaları devam etmektedir. Gece uçuş kabiliyetine sahip bir Jandarma helikopterimiz ise 25 kabinde bulunan toplam 184 kişinin tahliyesi için saat 20.00’de Aydın’dan bölgeye intikal etmek için havalanmıştır.

 Antalya’da çalışmaları koordine etmek üzere Arama Kurtarma Daire Başkanımız 20 kişilik Dağcı ekibiyle birlikte helikopterle bölgeye hareket etmiştir. Olaya; Antalya İl AFAD, İtfaiye, 112 Sağlık, UMKE, Emniyet ve 2 sahil güvenlik helikopteri ile toplam 110 kişiyle müdahale edilmektedir.

Ayrıca Bursa İl AFAD ve JAK’tan 30 profesyonel Dağcı ekibiyle; Erzurum İl AFAD ve JAK’tan 25 Dağcı ekibinin havayolu ile bölgeye sevki sağlanıyor. Hayatını kaybeden vatandaşımıza Allah’tan rahmet, yaralılara acil şifalar diliyorum. Gelişmelerden kamuoyu bilgilendirilecektir.

Bakan Yerlikaya bir başka açıklamasında ise “Bugün Antalya Konyaaltı’nda yaşanan teleferik hattını taşıyan direklerden birinin devrilmesi sonucu maalesef 1 vatandaşımız hayatını kaybetmiş, 7 kişi de yaralanmıştı. Olayla ilgili Mülkiye Müfettişleri görevlendirilmiştir. Gelişmelerden kamuoyu bilgilendirilecektir.” açıklamasına yer verdi.

13 Nisan 2024

KİMLİKLER BELİRLENDİ

Antalya’da teleferik tabanının kopması sonucu yüksekten düşenlerin kimlikleri saptandı. Olayda yaşamını yitiren kişinin Memiş Gümüş (54) olduğu belirlenirken, yaralanan 7 kişinin isimleri ise şöyle;

“Özlem Şahin, Kaan Akgün, Fatih Gümüş, Keziban Çapar Gümüş, Lütfullah Kerim Gümüş, Herdem Eyüpoğlu ve Akmaral Abdyldaeva.”

13 Nisan 2024

‘CUMHURBAŞKANIMIZ TÜM GELİŞMELERİ YAKINDAN TAKİP EDİYOR’

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, “Antalya’nın Konyaaltı ilçesinde devrilen teleferik direğine çarpan kabininin parçalanması sonucunda hayatını kaybeden vatandaşımıza Allah’tan rahmet, yaralılara acil şifalar diliyoruz. Kaza sonrası mahsur kalan 184 vatandaşımızın tahliyesi için İçişleri Bakanlığımız yoğun bir çalışma yürütmektedir. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan bu elim hadiseyle ilgili tüm gelişmeleri yakından takip etmekte, konu hakkında ilgili bakanlıklardan ve Valiliğimizden anlık bilgi almaktadır. Olayla ilgili gerekli soruşturmalar başlatılacak, kaza tüm yönleriyle araştırılacaktır” ifadelerini kullandı.

Vatandaşların, yaşanan bu elim hadise ile ilgili sosyal medyada ortaya atılabilecek dezenformasyon içeren paylaşımlara itibar etmemeleri gerektiğini belirten Altun, gelişmeleri resmi kanallardan takip etmelerinin büyük önem taşıdığını ifade etti.

13 Nisan 2024

GECE GÖRÜŞLÜ HELİKOPTERLER GÖREV YAPIYOR

DHA Muhabiri Alparslan Çınar bölgeden yaptığı bilgilendirmede şu ifadeleri kullandı: 2 farklı helikopter şu an görev yapıyor. Tabi işlem hassas bir işlem. Titizlikle yürütülmesi gereken bir operasyon. Müdahale sürüyor. Ulaşılabilir halde bulunan vatandaşlar kurtarıldı. Havada asılı kalan ve hiçbir şekilde temas kurulamayan teleferikler var. Yamaca yakın vatandaşlar var. Hala 15 kabine ulaşılamadı. Helikopterler etraflarında sorti yapıyor.

13 Nisan 2024

BAKAN KOCA’DAN AÇIKLAMA: 1 KİŞİ HAYATINI KAYBETTİ, 10 KİŞİ YARALANDI

Bakan Koca yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı: Antalya’nın Konyaaltı ilçesinde bir teleferik kabininin düşmesi sonucunda bir kişi hayatını kaybetmiş, 10 kişi yaralanmıştır. Kaza sebebiyle 6 Ambulans ve 2 UMKE Timiyle, toplam 24 kişilik sağlık ekibi görevlendirilmiştir. Yaralılar ilk müdahalelerin ardından hastanelere sevk edilerek tedavilerine başlanmıştır, sağlık durumları ciddiyet arz etmemekte. Olay sebebiyle diğer 29 teleferik kabininde mahsur kalan 184 kişiden 30’u uzman ekiplerce kurtarıldı, çalışmalar devam ediyor. Kazada hayatını kaybeden vatandaşımıza Allah’tan rahmet, yaralılarımıza acil şifalar, kurtarılan ve kurtarılmayı bekleyen kazazedelere geçmiş olsun dileklerimi sunuyorum.

13 Nisan 2024

AFAD’DAN AÇIKLAMA

AFAD’dan yapılan açıklamada, “Bugün saat 17.28 sıralarında Antalya ilimiz Tünektepe mevkiinde bulunan teleferik vagonunun havada asılı kaldığı bilgisi alınmıştır. Olayda 1 vatandaşımız hayatını kaybetmiş, 7 vatandaşımız yaralanmıştır. Kurtarma çalışmaları aralıksız devam etmekte olup, asılı kalan 8 kabindeki 49 kişi başarıyla tahliye edilmiştir. Bölgeye AFAD, jandarma emniyet, sahil güvenlik, MSB, UMKE, STK ve itfaiye ekiplerinden toplam 366 arama kurtarma personeli, 6 helikopter, 1 askeri kargo uçağı, 76 araç ve 6 ambulans görevlendirilmiştir” ifadelerine yer verildi.

13 Nisan 2024

‘ÖNCELİĞİMİZ YARALI VATANDAŞLARI KURTARMAK’

 Kaza bölgesinde Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek ile birlikte açıklamalarda bulunan Antalya Vali Yardımcısı Suat Seyitoğlu, “Önceliğimiz vatandaşı kurtarmak, teleferikte kalan 184 vatandaşımızın durumu iyi. Onları kurtarmak için önce yaralı vatandaşlarımızı kurtarmamız gerekiyor. 7 yaralı vatandaşımızdan 1’i hayatını kaybetti. 6 tanesinden 4’ünü kurtardık, 2 tanesi kaldı. Yaralı olanların durumu nedir diye sorarsanız, hayati tehlikeleri yok kırıkları var. 2 kişi kaldı. 2’si kurtarıldıktan sonra kabinlerde kalan 184 vatandaşımızı güvenli bir şekilde kurtarmamız gerekiyor. Karanlık çöktü, gece görüşlü helikopterlerimiz var” dedi.

Canlı Anlatım Özeti

 • ANKARA’DAN KURTARMA EKİBİ YOLA ÇIKTI
 • ANTALYA VALİSİ: HAVADAN 14 TAHLİYE YAPTIK
 • MUHİTTİN BÖCEK: ÇALIŞMALAR DEVAM EDİYOR
 • ‘1 ADET C-130 TİPİ UÇAK GÖREVLENDİRİLDİ’
 • BAKAN TUNÇ: ADLİ SORUŞTURMA BAŞLATILDI
 • BAKAN YERLİKAYA’DAN AÇIKLAMA
 • KİMLİKLER BELİRLENDİ
 • ‘CUMHURBAŞKANIMIZ TÜM GELİŞMELERİ YAKINDAN TAKİP EDİYOR’
 • GECE GÖRÜŞLÜ HELİKOPTERLER GÖREV YAPIYOR
 • BAKAN KOCA’DAN AÇIKLAMA: 1 KİŞİ HAYATINI KAYBETTİ, 10 KİŞİ YARALANDI
 • AFAD’DAN AÇIKLAMA
 • ‘ÖNCELİĞİMİZ YARALI VATANDAŞLARI KURTARMAK’

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir